Oliwa z oliwek i jej wpływ na zdrowie

Oliwa z oliwek i cholesterol

Kwasy tłuszczowe można podzielić na trzy zasadnicze grupy: nasycone, wielonienasycone i jednonienasycone. Wszystkie produkty zawierające tłuszcze mają te trzy ich rodzaje, ale w różnych proporcjach. I różnie wpływają one na poziom cholesterolu w organizmie. I tak kwasy tłuszczowe nasyconewystępują głównie w produktach zwierzęcych i podwyższają zarówno zły cholesterol LDL jak i dobry HDL. Kwasy wielonienasycone natomiast, zawarte przede wszystkim w oleju kukurydzianym, słonecznikowym, sojowym i w rybach obniżają poziom zarówno złego LDL jak i dobrego HDL. Tylko kwasy tłuszczowe jednonienasycone, zawarte w oliwkach, oliwie z oliwek, migdałach, orzechach i avocado mają właściwości obniżania złej frakcji LDL i jednocześnie podwyższania dobrego HDL. Szczególnie dużo kwasów tłuszczowych jednonienasyconych zawiera oliwa z oliwek (aż 73-80% całego tłuszczu!) i stąd jej wyjątkowa zdolność pozytywnego wpływania na poziom cholesterolu. Ale wyjątkowość oliwy związana jest również dużą ilością przeciwutleniaczy, w które ona jest bogata, w tym głównie beta karotenu (prowitaminy A) i tokoferolu(witaminy E). Są to najważniejsze przeciwutleniacze zapobiegające utlenianiu cholesterolu LDL. A naukowcy sądzą, że białe ciałka krwi wyłapują tylko utlenione cząstki LDL i odkładają je jako płytki miażdżycowe na ściankach arterii, ograniczając ich światło. Tak więc antyutleniacze zawarte w oliwie mogą zapobiegać odkładaniu się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych i tym samym chronią przed miażdżycą, chorobom serca a nawet mogą chronić przed nowotworami.

Oliwa i reumatoidalne zapalenie stawów

Badania przeprowadzone przez greckich naukowców dowiodły, że oliwa z oliwek znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów. Grupa badanych, która spożywała najmniej oliwy wykazała aż 2,5 krotny wzrost ryzyka zachorowalności na tę chorobę w porównaniu z grupą spożywającą najwięcej oliwy. Jeśli więc ktoś z twojej rodziny choruje na reumatoidalne zapalenie stawów i chcesz się ustrzec tej choroby, wprowadź koniecznie oliwę z oliwek do twojej kuchni.

Oliwa – eleksir młodości

Przeciwutleniacze, w które bogata jest oliwa, w tym przede wszystkim witaminy E i A chronią komórki przed uszkodzeniem powodowanym przez wolne rodniki i tym samym mogą spowalniać procesy starzenia. Witamina E to źródło młodości – dodaje żywotności, witalności, energii, chęci do życia, radości. Pomaga w leczeniu wielu dolegliwości skórnych, potrzebna jest oczom, płucom, mięśniom, krwi. Witamina A natomiast wzmacnia siły obronne organizmu, poprawia wzrok, wpływa na wygląd włosów i skóry (m.in. opóźnia powstawanie zmarszczek).

W miarę starzenia się zmniejsza się wydolność naszego systemu trawiennego, co skutkuje zmniejszoną przyswajalnością składników odżywczych z żywności, w tym zwłaszcza witamin i minerałów. Oliwa z oliwek może temu zaradzić, bo sama jest łatwo trawiona i witaminy w niej zawarte są łatwiej przyswajalne. Jednocześnie poprawia trawienia i stymuluje apetyt. Oliwa z oliwek przyspiesza też mineralizację kości, co sprzyja budowie systemu kostnego u dzieci i młodzieży i spowalnia proces utraty kości w starszym wieku.

Oliwa w kuchni

Oliwy z oliwek używa się przede wszystkim do sosów do sałat i sałatek. Można używać jej także do pieczenia i smażenia. Ale smażąc na oliwie należy pamiętać o używaniu umiarkowanej temperatury smażenia, bowiem oliwa ta pali się w temperaturach niższych niż inne oleje, a przy tym w wysokiej temperaturze traci wiele ze swoich cennych właściwości.

Źródło: http://www.cyberbaba.pl/produkty-spozywcze/117-tluszcze/1591-sila-oliwy-extra-virgin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s